Gohar Guest House
Giza,
Egypten
Faciliteter
- Lufthavn Cairo (CAI): 39.9 km
Hotelinformation
Fra Gohar Guest House i Giza (Al Haram) er der kun 5 minutters kørsel til Pyramidekomplekset ved Giza og Den Store Sfinx i Giza. Dette gæstehus med luksusfaciliteter ligger 5,1 km fra Grand Egyptian Museum og 4,8 km fra Keopspyramiden. Forkæl dig selv med et ophold i et af de 10 værelser, der indeholder pejse og smart-tv. Din seng er udstyret med topmadras og egyptiske bomuldslagner. Der er et tekøkken til rådighed, som er udstyret med køleskab, kogeplade og mikrobølgeovn. Med gratis Wi-Fi kan du altid komme på nettet, og satellitkanaler sørger for underholdningen. De viste afstande er afrundet til nærmeste 0,1 kilometer.
Pyramidekomplekset ved Giza - 0,7 km
Keops Pyramide - 3,3 km
Grand Egyptian Museum - 4,4 km
Sound and Light Teater - 0,7 km
Den Store Sfinx i Giza - 0,8 km
Keopspyramiden - 4,8 km
Khafres Pyramide - 5,2 km
Menkaure-pyramiden - 5,9 km
Nilen - 9,8 km
Giza Zoo - 10,1 km
The First Mall - 10,5 km
First Mall Cairo - 10,6 km
Dr. Ragabs Faraoniske Landsby - 10,8 km
Kairo Universitet - 10,9 km
Orman Botaniske Have - 11 km
Den nærmeste lufthavn er:
Giza (SPX-Sphinx Internationale Lufthavn) - 37,9 km
Kairo (CAI-Kairo Intl.) - 49,4 km
Den foretrukne lufthavn for Gohar Guest House er Kairo (CAI-Kairo Intl.).
Gæsterne har blandt andet adgang til hurtig indtjekning, hurtig udtjekning og renseri/vaskeservice. Lufthavnstransport tur-retur er til rådighed mod et tillægsgebyr (døgnet rundt). Gør brug af praktiske faciliteter, såsom concierge-tjenester, gavebutik/aviskiosk og frisørsalon. Dette gæstehus tilbyder desuden fælles stue og kulgrill. Gæsterne kan få et lift til nærliggende destinationer med transportservicen (tillægsgebyr). Tag et smut forbi den lokale købmand/dagligvarebutik, der betjener Gohar Guest Houses gæster. Gratis morgenmadsbuffet serveres dagligt fra kl. 06.00 til kl. 10.00.Du vil blive bedt om at betale følgende på overnatningsstedet. Gebyrer inkluderer muligvis skatter:
- Administrationsgebyr: 0 USD pr. enhed pr. ophold
- Gebyr for håndklæder: 0 USD pr. enhed, pr. ophold
Vi har medtaget alle gebyrer, som overnatningsstedet har oplyst.
- Gebyr for lufthavnstransport: 20 USD pr. køretøj (varighed: enkelt, maks. antal personer: 4)
Ovenstående liste er muligvis ikke fuldstændig. Gebyrer og depositummer inkluderer muligvis ikke skat og kan ændres uden varsel.
- Ingen kæledyr er tilladt på hotellet. Dette gælder også servicedyr som f.eks. førerhunde.

