Crown Pyramids View Hotel

Giza, Egypten Flag - Egypten

Faciliteter

  • Lufthavn Cairo (CAI): 37.9 km

Hotelinformation

Fra Crown Pyramids View Hotel i Giza (Kafrat al Jabal) er der kun 5 minutters kørsel til Pyramidekomplekset ved Giza og Den Store Sfinx i Giza. Dette hotel ligger 2,5 km fra Keopspyramiden og 5,5 km fra Grand Egyptian Museum. Forkæl dig selv med et ophold i et af de 28 værelser, der er indrettet med individuelt design, og som desuden indeholder pejse og smart-tv. Din seng har topmadras og er udstyret med dundyner og egyptiske bomuldslagner. Med gratis Wi-Fi kan du altid komme på nettet, og satellitkanaler sørger for underholdningen. Faciliteter inkluderer pengeskabe og skriveborde, og rengøring udføres dagligt. De viste afstande er afrundet til nærmeste 0,1 kilometer.

Sound and Light Teater - 1,3 km
Pyramidekomplekset ved Giza - 1,5 km
Den Store Sfinx i Giza - 1,6 km
Keopspyramiden - 2,7 km
Menkaure-pyramiden - 2,8 km
Khafres Pyramide - 3 km
Keops Pyramide - 3,8 km
Grand Egyptian Museum - 5,5 km
Nilen - 10 km
Dr. Ragabs Faraoniske Landsby - 10,5 km
Giza Zoo - 10,7 km
Nile Badrawi Hospital - 10,8 km
Kairo Universitet - 10,8 km
Egyptisk Geologisk Museum - 10,9 km
As-Salam International Hospital - 11,1 km

Den nærmeste lufthavn er:
Kairo (CAI-Kairo Intl.) - 48,6 km
Giza (SPX-Sphinx Internationale Lufthavn) - 37 km

Den foretrukne lufthavn for Crown Pyramids View Hotel er Kairo (CAI-Kairo Intl.).

Gæsterne har blandt andet adgang til renseri/vaskeservice, en døgnåben reception og bagageopbevaring. Lufthavnstransport tur-retur er til rådighed mod et tillægsgebyr (døgnet rundt), og gratis selvstændig parkering findes desuden på stedet. Gør brug af praktiske faciliteter, såsom gratis trådløs internetadgang, concierge-tjenester og babysitning (tillægsgebyr). Andre faciliteter på dette hotel inkluderer gavebutik/aviskiosk, pejs i lobbyen og festsal. Snup en bid mad på en af dette hotels mange spisesteder, der inkluderer 2 restauranter og en kaffebar/café. Hvis du har lyst til at mingle med de andre gæster, bør du tage med til en gratis reception, der afholdes dagligt. Afslut dagen med en drink eller to i baren/loungen. Gratis kontinental morgenmad serveres dagligt fra kl. 07.00 til kl. 10.00.
  • Gebyr for lufthavnstransport: 20 USD pr. køretøj (varighed: enkelt, maks. antal personer: 4)
  • Gebyr pr. barn for lufthavnstransport: 20 USD (enkelt)
  • Arrangeret aftensmåltid: 30 USD

Ovenstående liste er muligvis ikke fuldstændig. Gebyrer og depositummer inkluderer muligvis ikke skat og kan ændres uden varsel.

Kort

Indlæser søgeresultater...