DoubleTree by Hilton Islantilla Beach Golf Resort
Islantilla,
Spanien
Faciliteter
Hotelinformation
Det komfortable hotel er centralt beliggende ved golfbanen Islantilla. Der er ca. 1 km ind til byen, hvor man finder diverse restauranter, barer og indkøbsmuligheder. Stranden ligger ca. 800 m væk og er adskilt fra hotellet af en kystvej.
Strandhotellet er bygget i 2001, renoveret i 2003 og ligger i en 10.600 m2 stor have. Ved siden af anlægget er der en hovedgade. Komplekset råder over to bygninger på 4 etager med i alt 97 dobbeltværelser samt 95 suiter og 12 studios/lejligheder. Endvidere er der en foyer med døgnåben reception, elevatorer, forretninger, frisør og en café. Hertil kommer en bar, en klimatiseret à la carte restaurant med børnestole samt en internetterminal (mod betaling) og diverse konferencerum. Personbiler kan parkeres på hotellets parkeringsplads eller i garagen, ligesom de mindste gæster kan boltre sig i miniklubben eller på legepladsen. Naturligvis kan man bestille vaskeservice, ligesom der tilbydes hjælp i tilfælde af sygdom.
De komfortable og klimatiserede værelser har eget badeværelse med hårtørrer samt minibar, safeboks (mod betaling), telefon, internetadgang, satellit-/kabel-tv og altan eller terrasse.
Udendørs finder man en swimmingpool, en solterrasse med parasoller og liggestole samt en poolbar. Herudover er der en indendørs swimmingpool og et fitness-studie, ligesom der er mulighed for at windsurfe og sejle med katamaran eller kano. Gæsterne kan desuden slappe af i hotellets beautyfarm, hvor der er solarium, sauna og dampbad, og hvor det er muligt at få massage og diverse andre wellness-behandlinger. Der er endvidere mulighed for at leje cykler og mountainbikes. Hotellet har ligeledes et underholdende, sæsonafhængigt aktivitetsprogram. Anlægget råder sidst, men ikke mindst, over en golfbane, der omgiver hotellet.

