The Five Hotel Paris Quartier Latin
Paris,
Frankrig
Faciliteter
- Restaurant
- Bar
- Air condition
- Lufthavn Paris Orly (ORY): 17.0 km
- Lufthavn Paris Beauvais (BVA): 103 km
- Lufthavn Paris CDG (CDG): 33.1 km
Hotelinformation
Fra hotellet kan man gå direkte ud på Rue Mouffetard, som er en af de ældste gader i Paris. De omkringliggende bygninger, også selv om de siden er blevet ændret, har beholdt originalfundamentet og det middelalderlige ydre. Dette sted, som er fyldt med errindringer, bør virkelig opleves. Der er omkring 1,7 km til Jardin du Luxembourg og ca. 1,3 km til Panthéon. Til lufthavnen Orly er der ca. 15 km, mens der til lufthavnen Charles de Gaulle ca. er 20 km.
Gæsterne bydes velkommen på det mest innovative hotel i Paris. På dette hotel forenes kunst og originalitet med elegance og raffinement. Foyerens fornemme atmosfære, dens design og dens farver er fortryllende. Har man først fået nøglen til værelset, ønsker man ikke at forlade hotellet, førend man har set kunstgalleriet i vestibulen og kortfilmene i elevatoren. I Hallen kan gæsterne slappe af foran kaminen. Dette lille umiskendelige cityhotel blev renoveret i 2006. Det råder over 24 værelser, heraf 1 suite. Til de videre faciliteter hører en foyer med døgnåben reception samt safeboks, café og morgenmadsrestaurant. Gæsterne har også mulighed for at benytte den trådløse internetadgang med WLAN og bestille vasketøjsservice.
Værelsernes enestående atmosfære imponerer gæsterne med dets dragende film og Isabelle Emmerique's unikke lakkunstarbejder. Endvidere er der mulig for selv at vælge værelsets duft. Alle værelser er udstyret med brus, hårtørrer, telefon, satellit-/kabel-tv, egen internetadgang, elkedel, dobbeltseng, centralvarme og regulerbart klimaanlæg.
Fra banegården Port Royal"" (RERB), bus 91 mod Bastillen, til stationen Port Royal-Berthollet. Kryds vejen og gå ned ad rue Flatters.

